Mikor van szükség tűzvédelmi kapcsolóra?
Magyarországon a napelemes rendszerek tűzvédelmére vonatkozóan a legfontosabb jogszabály a 2015. március 5-től hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló (OTSZ) 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet. Ez kötelezően előírja a tűzvédelmi kapcsoló, vagy másnéven tűzeseti leválasztó kapcsoló kötelezően beszerelendő a napelemes rendszerbe, amennyiben:
- a kültérben húzódó DC kábel (a napelemeket az inverterrel összekötő kábel) nyomvonal az épület belépési pontjáig 10 méternél hosszabb,
- a beltérben húzódó DC kábel nyomvonal az épület belépési pontja és az inverter között meghaladja az 5 métert, vagy
- ha a DC kábel az épület belépési pontja és az inverter között áthalad egy vagy több födémen
Ezeket a furcsának tűnő szabályokat abban az esetben könnyű megérteni, amennyiben ismerjük a szabályozás valódi célját, ami nem a napelemes rendszer és az ingatlan tűzvédelme, hanem a tűzoltók és a villanyszerelők életének védelme.
A napelemes rendszer ugyanis még áramszünet esetén is feszültség alatt marad. Napsütéses időben a napelemeket az inverterrel összekötő egyenáramú szolár kábel akár 1000-1500 V feszültség alatt is állhat. Ha egy ilyen kábel megsérül és tűzoltás közben víz éri vagy ha egy villanyszerelő a kábelvéget megérinti, akkor nagyon súlyos, akár halálos kimenetelű áramütést is szenvedhet.
Ezt csak úgy lehetne elkerülni, ha az illető szemre meg tudja állapítani, hogy az adott kábel egy szolár kábel, de ehhez látnia kellene mind a napelemeket, mind az invertert, egyidőben. Könnyű belátni, hogy ez beltéren 5 méteren túl vagy a falon kívül 10 méteren túl már szinte lehetetlen. Ha a kábel közben áthalad egy födémen is, akkor már tényleg képtelenség szemmel visszakövetni annak eredetét. Pláne, ha ehhez még hozzávesszük a füstöt is, ami tűz esetén csökkenti a látótávolságot.
Szerencsére a szabályozás ennek a kockázatát nem hárítja az emberre, hanem itt már a rendszernek kell gondoskodnia az emberélet védelméről. A tűzvédelmi kapcsoló beépítése ezt a célt szolgálja.
A kapcsoló úgy működik, hogy áramkimaradás esetén a napelemeket leválasztja az azokat az inverterrel összekötő kábelről, azaz megszakítja a nagyfeszültségű DC áramkört.