A Napelemek Színeváltozása: Az egyszerű ezüsttől a fekete eleganciáig

A Napelemek Színeváltozása:

Az egyszerű ezüsttől a fekete eleganciáig

A lakossági napenergia hasznosításának egyik legszembetűnőbb eszköze a napelem panel, ami az elmúlt évtizedekben nem csupán hatékonyságában, de megjelenésében is jelentős átalakuláson ment keresztül. 

A kezdeti, ezüst keretes panelek kék szín világától eljutottunk a letisztult, elegáns fekete keretes fekete színű panelekig, amelyek ma már szinte észrevétlenül simulnak bele az épületek tetőszerkezetébe.

A napelemek korai időszakában a polikristályos (poly) és a monokristályos (mono) technológia párhuzamosan fejlődött. Könnyű volt megkülönböztetni őket, mivel a polikristályos panelek jellegzetes kék színűek, míg a monokristályos panelek egységesebb, sötétebb kék vagy szinte fekete árnyalatot mutatnak.

Poly Versus Mono Cellak, Tiszta Energiák Kft.

Mindkét technológia esetében a cellákat vékony, ezüstszínű sínvezetők, úgynevezett busbarok kötötték össze, melyek az összegyűjtött elektromos áramot vezették el. 

Ahogy a technológia fejlődött, mindkét típusnál megjelent a több busbaros kialakítás. Ennek célja az áram elvezetési útvonalak optimalizálása, a cellák közötti veszteségek csökkentése és a panel teljesítményének növelése volt, vagyis egyre több vékony ezüst vonal jelent meg a cellák felületén. 

Multi Busbar Cellak, Tiszta Energiák Kft.

Tehát ha egy panel korát ránézésre kellene meghatározni, akkor ezek a busbarok jó kiindulási alapot adnak, mivel minél régebbi egy panel, annál kevesebb busbar található benne. 

Egy következő lépés volt a half-cut (félbevágott) cellák megjelenése. Ennél a technológiánál a napelem cellákat keresztben kettévágják, így már nem négyzet alakú egy-egy cella, hanem téglalap. Ez számos előnnyel jár, de a legfontosabb, hogy növekszik a hatékonyság és csökken az árnyékolásra való érzékenységgel. 

Egesz Es Felcellas Napelemek, Tiszta Energiák Kft.

A következő mérföldkövet a PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) technológia jelentette. Ez a hátoldali passziváló réteg jelentősen javította a cellák fényelnyelő képességét és a töltéshordozók élettartamát, ami magasabb hatásfokot eredményezett. 

A PERC technológiát kezdetben mind a mono, mind a poly napelem paneleknél alkalmazták, de az alapanyag ár csökkenés és a piaci igények változása végül oda vezetett, hogy a polikristályos technológia fokozatosan háttérbe szorult

A monokristályos napelem panelek magasabb hatásfoka és esztétikusabb megjelenése egyre vonzóbbá vált a vásárlók számára. A mono panelek elterjedésével a napelem panelek megjelenésében is egy markáns váltás következett be: az ezüst színű kereteket felváltotta a fekete keret. Ez a változás tovább fokozta a panelek egységes megjelenését, így már azok számára is vonzóvá vált, akik a korábbi ezüst keretes kék paneleket nem tartották megfelelőnek a családi házuk tetejére.

A monokristályos napelem panelek technológiai fejlődése két úton folytatódott tovább: 

Ezek az n-type TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) és a HPBC (Hybrid Passivated Back Contact)

Ezek a technológiák a PERC technológiához képest magasabb hatásfokot tesznek lehetővé és ha lehet tovább fokozzák a megjelenést az esztétikum irányába.

A TOPCon technológia a PERC technológia továbbfejlesztése. Lényege, hogy egy speciális passziváló réteget alkalmaz a cellák hátoldalán, ami rendkívül magas hatásfokot tesz lehetővé. Ennél a technológiánál a cella vékonyabb az eddig alkalmazottnál, ami a napelem panel felépítésének megváltozását is eredményezte a fokozott mechanikai védelem érdekében.

Ennek köszönhetően a korábban megszokott üveg előlap + fólia hátlap szerkezetet felváltotta az üveg előlap + üveg hátlap szerkezet, ami nagyobb szilárdságot ad a panelnek és lehetővé teszi a hosszabb garancia vállalását a gyártók részéről, nem ritka a 15 év termék és 30 év teljesítmény garancia.

Uveg Uveg Napelem, Tiszta Energiák Kft.

A HPBC technológia eltérő megközelítést használ: itt az összes vezetősínt (busbar) a cellák hátoldalára helyezik, így a cella elülső felülete teljesen homogén lesz, maximalizálva a fényelnyelést és tovább javítva az esztétikai megjelenést.

LONGi Back Contact Technologia, Tiszta Energiák Kft.

Ezek a panelek a vezetősín nélküli kialakítás miatt teljesen letisztult, fekete színvilágot képviselnek, tökéletesen ötvözve a kiemelkedő teljesítményt a modern designnal.

A napelemek kinézetbeli evolúciója jól tükrözi a technológiai fejlődést és a piaci igények változását. 

Összefoglalva: a kék panelek korszaka lejárt!

Helyüket a hatékonyabb, esztétikusabb és egyre inkább egységes fekete színű napelemek vették át, amelyek harmonikusan illeszkednek a modern építészeti trendekhez, miközben a tiszta energia jövőjét képviselik.

Megosztás:

Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!

Kapcsolódó bejegyzések

Monitoring rendszer

Monitoring rendszer A felhő alapú monitoring rendszerek ma már elengedhetetlenek a napelemes rendszerek hatékony működéséhez. Ez egy olyan digitális szolgáltatás, ami adatokat gyűjt a napelemes

Tovább olvasom »

Engedélyeztetési eljárás – menetrend

Engedélyeztetési eljárás – menetrend A magyarországi napelemes háztartási méretű kiserőművek (HMKE) hálózati csatlakozási engedélyeztetési folyamata több lépésből áll. Az engedélyeztetés lépései minden szolgáltatónál hasonlók, de

Tovább olvasom »

Napelem telepítés vélemények