Chat with us, powered by LiveChat

SANTON tűzvédelmi kapcsoló

Santon tűzvédelmi leválasztó kapcsolója (DFS) nyújtja a legjobb megoldást azzal, hogy közvetlenül a napelemes mező közelében megszakítja a DC áramkört, biztonságos körülményeket teremtve ezzel a tűzoltóknak.

Santon DFS Tűzvédelmi Kapcsoló 768x548, Tiszta Energiák Kft.

Miért van szükség a tűzvédelmi kapcsolóra?

A tűzvédelmi- vagy más néven tűzoltóvédelmi leválasztó kapcsolók kérdése egy nagyon érzékeny téma a napelemes rendszerek megvásárlásakor. A tűzvédelmi kapcsoló szükségessége sokszor nem dönthető el egyértelműen előre, így előfordulhat, hogy a telepítés során derül csak ki, hogy a vevőnek megintcsak a zsebébe kell nyúlnia. Egy ilyen 100.000 Ft körüli váratlan kiadás komolyan megrendítheti a vevő bizalmát a szállítóban, holott egy ilyen szituáció soha nem figyelmetlenség vagy rossz szándék eredményeként adódik.

Santon Logo, Tiszta Energiák Kft.

Nézzük meg, hogy mikor van szükség a tűzvédelmi kapcsolóra

Az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról és az ehhez kapcsolódó Tűzvédelmi Műszaki Irányelv (TvMI 7.4:2020.01.22.) szabályozza a napelemes rendszerek DC oldali leválasztását.

  1. Amennyiben az épületen belüli DC kábel nyomvonal hossza több mint 5 m vagy áthalad egymás feletti/alatti egynél több szinten, idegen tulajdonon, bérleményen, tűzszakaszon. Ebben az esetben a kapcsolót a belépési ponttól számított 5 m–en belül kell elhelyezni.
  2. Amennyiben az épületen kívüli DC kábel nyomvonal hossza több mint 10 m az inverterig. A távolság meghatározásánál a vízszintes és a függőleges szakaszok összegét kell figyelembe venni. A kapcsoló elhelyezésének 10 m–en belül kell történnie.
  3. Földre telepített napelemes rendszerek esetében ha a föld feletti DC kábelszakasz hosszabb mint 10 m. A kábelhossz számításánál nem kell figyelembe venni a napelem modulok által lefedett terület illetve attól legfeljebb 0,5 m távolságon belül haladó, valamint a szabvány szerint földbe fektetett kábelszakaszokat.
  4. Olyan esetben, melynél a homlokzaton elhelyezett inverterig vagy belépési pontig az oldalfalon futó, a tetősík oldalfali peremétől mért DC-kábelszakasz hossza nem haladja meg a 2 métert (vízszintesen és függőlegesen), a DC-leválasztás szükségességének értékelésénél a kültéri nyomvonalba ezt a kábelszakaszt is bele kell számolni. Ezt meghaladó hosszúságú oldalfalon történő levezetés esetén DC-leválasztást kell elhelyezni a napelemes rendszer részét képező PV-modulok közelében (pl. a PV-modulok tartószerkezetén elhelyezve) 

Panelekbe integrált napelem optimalizáló rendszerek (az úgynevezett okos napelemek) esetében:

Amennyiben a teljesítményoptimalizáló rendszer kizárólag félvezető elemekből álló – galvanikus leválasztást nem biztosító – kapcsoló vagy szabályzó elemekből áll, akkor ezek a kapcsoló vagy szabályzó elemek tűzeseti lekapcsolóként nem alkalmazhatóak.

A legtöbb napelemes rendszernél a DC leválasztó kapcsoló az inverterbe van integrálva. Ebből következik, hogy az inverter kikapcsolása után a napelemes mező és az inverter között futó szolár kábelek továbbra is akár 1000V-os DC feszültség alatt maradnak. Tűz esetén a tűzoltók emiatt nagyon komoly veszélynek lennének kitéve, mivel egy DC kábel meglocsolása életveszélyes áramütéshez vezethetne.

Erre a problémára a Santon tűzvédelmi leválasztó kapcsolója (DFS) nyújtja a legjobb megoldást azzal, hogy közvetlenül a napelemes mező közelében megszakítja a DC áramkört, biztonságos körülményeket teremtve ezzel a tűzoltóknak.

A Santon tűzvédelmi leválasztó kapcsoló képes terhelés alatt is biztonságosan, tűzveszély nélkül leválasztani a napelemeket az épületbe bemenő DC vezetékekről, de képes kiküszöbölni a terhelés alatti megszakítás veszélyét is, azzal, hogy az épület AC hálózatát figyeli. Ha az AC hálózat bármilyen okból lekapcsol, a Santon tűzvédelmi leválasztó kapcsoló azonnal leválasztja a napelemeket az inverterhez vezető DC vezetékekről. Az AC hálózat újbóli bekapcsolásakor a Santon a napelemeket újra összekapcsolja az inverterrel. A Santon motoros kapcsolója ugyan az AC hálózatról nyeri az energiáját, de a kapcsolóban van egy szünetmentes tápegység (UPS) is, ami képes bármilyen körülmények között működtetni a kapcsolót.

Egy Santon tűzvédelmi leválasztó kapcsoló képes 16kW körüli teljesítmény kezelésére. A két körös
Santon készülék (DFS-14) két napelemes kör (2 MPPT vagy két 16 kW-os inverter) kapcsolására
alkalmas. Ha a napelemes rendszer ennél nagyobb, akkor alkalmazható az úgynevezett High Power
Santon (DFS-14HP) ami négy körös (2MPPT, 40A 1000V/MPPT) vagy több párhuzamosan működő
Santon tűzvédelmi leválasztó kapcsoló használata válik szükségessé.

Ezt biztosra nem lehet előre megmondani, de azért vannak fontos szempontok, amire jó ha mind a vevő, mind a szállító odafigyel.

Nagyon hasznos lehet az előzetes helyszíni felmérés. Egy ilyen alkalommal tudja egyeztetni a vevő az elképzeléseit a szállítóval arról, hogy hova is képzelte el az invertert. Kivitelezés közben már nem nagyon érdemes az inverter helyén változtatni, mert ezeket az 5 és 10 méteres távokat nagyon könnyű túllépni.

A tűzoltóvédelmi kapcsoló egyébként nem alku kérdése és nem spórolható ki, mivel nem lesz az országban egyetlen felelős műszaki vezető sem, aki a nevét adja egy szabálytalanul leszállított rendszerhez. A felelős műszaki vezető személyes büntetőjogi felelősséggel tartozik bármilyen probléma esetén, ezért alaposan odafigyelnek a kivitelezés szabályosságára. Ez így is van jól, mivel itt emberéletekről van szó.

Természetesen előfordulhat, hogy egyes szállítók úgy akarják csökkenteni és versenyképessé tenni az áraikat, hogy egyszerűen “kifelejtik” ezt a tételt az ajánlatból. Tudják, hogy ha az ügyfél már igent mondott és a rendszert is letelepítették, akkor már a vevő nem fog tudni nemet mondani egy ilyen kész helyzet elé állítva. Épp ezért, ha árajánlatot kér, és az ajánlatban nem találkozik sehol a tűzvédelmi kapcsolóval, akkor feltétlenül kérdezzen erre rá, hogy elkerülje az utólagos, keserű meglepetéseket!