A napelem működése érthetően
Bár a nepelemek már egyre jobban kezdenek elterjedni hazánkban is, a napelemek működése még jelenleg is homályos a legtöbb ember számára. Ebben szeretnénk segíteni cikkünkkel.

A napelem működése – a tudományos alapok
Amint tudjuk – hiszen a neve is mutatja – a napelemek a napenergiát alakítják át árammá. De hogyan lesz a napsugarakból villamosenergia?
Egy napelem tábla cellákból épül fel, mely a kialakítástól függően általában 60 vagy 120 db lehet. Minden egyes cella félvezető anyagot tartalmaz. Ezek a félvezetők a legtöbbször szilíciumból készülnek, ugyanis az elméletileg korlátlan ideig változatlan marad.
A legelterjedtebb, P-típusú (pozitív) cellákat az egy elektronnal kevesebbel rendelkező bórral szennyezik, így az pozitív töltésűvé válik.
A jelenleg még kevésbé használt, de már Magyarországon is elérhető N-típusú (negatív) cellákbólkészült napelemek esetében a szilíciumot az eggyel több elektronnal rendelkező foszforral szennyezik, így az negatív töltésűvé válik.
Annak, hogy miért a P-típusú cellák terjedtek el, egyszerűen csak az az oka, hogy eredetileg az űrkutatás számára fejlesztették ki a napelemeket, és a világűrben lévő környezeti hatásoknak a P-típusú napelem a megfelelőbb.
Azonban azt érdemes tudni, hogy a földi körülmények között az N-típusú cellák stabilabbak és jobban teljesítenek, valamint általában a garancia idejük is magasabb.
A napelem működése a ráeső napfény mennyiségén alapul, mely energiával rendelkező részecskékből, fotonokból áll. Nagyon leegyszerűsítve, amikor a napelemet süti a nap, akkor a fotonok átadják energiájukat a cellákban lévő elektronoknak, amelyek ezáltal szabaddá válnak, és a negatív oldal felé vándorolnak.
Az elektronok helyén “üres” területek keletkeznek, amelyek viszont a pozitív irányba mozdulnak el. Ebből a negatív és pozitív irányba történő áramlásból jön létre az elektromos tér és a feszültség.
A napelem rendszerek felépítését tekintve azt kell tudnunk, hogy maguk a cellák és a napelem táblák is sorba vannak kötve. Azt érdemes tudni, hogy emiatt mindig a leggyengébben teljesítő napelem határozza meg a teljes rendszer teljesítményét.
Ez főleg akkor okoz problémát, ha az egyik napelem akár csak részlegesen is árnyékoltabb. Ehhez elegendő, ha egy antenna vagy egy kémény árnyékot vet a napelemre. Ez jelentős teljesítménycsökkenéssel járhat, emiatt javasolt cellasor optimalizált napelemeket telepíteni.
A napelem működését befolyásoló tényezők
A napelem működése változik a nap folyamán. A megtermelt áram egy részét felhasználjuk, a felesleges energia pedig az áramszolgáltató hálózatába kerül.
Mivel éjszaka nem éri fény, így ilyenkor nem képes áramot termelni, ezért a villamosenergia szolgáltatótól vételezzük vissza a napközben megtermelt energiát. Mivel rendszerint az éjszaka folyamán kevés az áramfogyasztás, ezért ennek mértéke a legtöbb esetben elenyésző.
A napfelkelte utáni órákban a napelemek még alacsonyabb teljesítménnyel működnek.
A déli órákban a legjelentősebb a napelemek termelése. Ilyenkor a felesleges áram bekerül az áramszolgáltató hálózatába.
Délután, ahogyan csökken a napfény mennyisége, úgy esik a megtermelt energia mennyisége is.
A naplementét követően jelentősebb az áramfogyasztásunk, ilyenkor a nappal megtermelt áramot vételezzük vissza a hálózatból.
A napelemek működését a fentieken kívül más tényezők is befolyásolják. Azt már említettük, hogy az árnyék jelentős teljesítménycsökkenést okozhat. Mivel a napelemekre eső napfénynek kiemelkedő jelentősége van, ezért az épület (a tető) tájolása és dőlésszöge is befolyásolja az energiatermelést.
Egy másik fontos elem a környezeti hőmérséklet. A napsugárzás hatására a napelemek hőmérséklete jelentősen megemelkedik, akár a 60-80°C-ot is elérheti. A napelemek adatlapján szereplő hőmérsékleti együttható azt mutatja meg, hogy 1°C-os hőmérséklet-emelkedés hány százalékos teljesítménycsökkenést okoz a 25°C-os teljesítményhez viszonyítva.
Ez az érték – típustól függően – 0,35-0,55%/°C is lehet, amely egy 60°C-os, 0,35%/°C hő tényezőjű napelem esetében 35×0,35=12,25%-os, de egy 80°C-os, 0,55%/°C hő tényezőjű napelem esetében már 55×0,55=30,25%-os teljesítménycsökkenést jelenthet. Azonban fontos megjegyezni, hogy a napelemeket semmilyen formában nem szabad hűteni.
Továbbá, bár kevésbé érzékelhető, de a magas páratartalom és a légköri szennyezettség is rontja a napelemek teljesítményét.
A teljesítménycsökkenéssel és minden más tényezővel is számolnak szakértőink, amikor a napelem rendszer megtervezésére kerül sor.
A napelemekre különböző termékgaranciát vállalnak. Manapság már nem ritka a 25-30 éves garancia vállalása a gyártók részéről.
Érdemes tudni, hogy az évek elteltével a napelemek teljesítménye folyamatosan romlik, melyre a gyártók pontos százalékokban meghatározott hozamgaranciát vállalnak.
Amint látja, a napelemek működését számos tényező befolyásolja.
Megosztás:
Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!
Tiszta Energiák Kft.
Kapcsolódó bejegyzések

DMEGC Solar 450W napelem
2025.03.05.
DMEGC Solar – 450W napelem Magyarországi bevezetés I. Mit lehet tudni a DMEGC Solar napelem gyártó vállalatról? A DMEGC Solar egy 45 éves

LONGi Hi-MO X10 beharangozó!
2025.02.13.
LONGi Hi-Mo X10: A jövő napeleme HPBC 2.0 technológiával A LONGi 2025 felétől piacra dobja új, Hi-Mo X10 sorozatát. A sorozat a LONGi saját

Érkezik az új napelemes pályázati lehetőség – Vidéki Otthonfelújítási Program
2024.11.25.
2025 elejétől 2026 közepéig az 5000 fő alatti településen élők igényelhetik az akár 3 millió forintos felújítási támogatást, és ennek megelőlegezésére a 6 milliós kamattámogatott
Napelem telepítés vélemények
Fáradozásukat, munkájukat köszönöm! Remélem 2019-ben további 8 napelem kiegészítő felhelyezésére is tudok jelentkezni.

Tisztelt Havasi Éva! Így 1 év elteltével szeretném megköszönni Önnek és minden munkatársának, akik részt vettek a napelem rendszerem létrehozásában végzett munkájukat. Külön köszönöm az irányomba tanúsított türelmét megértését, a telepítő csapat gondos szakszerű munkáját és a szerviz vezető széleskörű pontos tájékoztatását. Örömmel mondhatom , hogy a rendszer éves teljesítménye 6415 KW volt.

Nagyon köszönöm az irányomban tanúsított becsületességet!!! (sajnos a mai világban egyre ritkább)
A szerelő csapatnak a tuti munkát!
Minden jót Nektek, maradok tisztelettel.
U.I.: remélem elindítom a láncreakciót és a környéken sokan csináltatnak Veletek rendszert!
U.I.: remélem elindítom a láncreakciót és a környéken sokan csináltatnak Veletek rendszert!

Tegnapi nap folyamán befejeződött a naperőmű rendszer kiépítése a házamnál.
A munkát végző szakemberekkel nagyon meg voltam elégedve, jó minőségben professzionálisan megoldották a feladatot.

Ezidáig mindennel elégedett vagyok, az ügyintézéstől a telepítési munkálatokig. Amennyiben a rendszert a jövőben bővíteni kívánom számítok a Tiszta Energiák Kft. munkatársainak segítő közreműködésére. Az Önök cégét minden ismerősömnek és barátomnak ajánlani fogom a legjobb referenciákkal.

Megbeszélt időpontok betartása, pontos tájékoztatás és segítőkészség. A csapathoz, akik a szerelést végezték csak gratulálni lehet, nagyon összehangolt, gyors, pontos munkát végeztek. Barátainknak és mindenkinek, akik napelemes rendszert szeretnének telepíttetni csak ajánlani, tudom Önöket!

A Tiszta Energiák Kft.-vel ajánlás útján kerültem kapcsolatba. A helyszíni felmérés és árajánlat adás után kiderült, hogy nem csak egy profi csapatról van szó, de a legkedvezőbb ajánlattal is ők jelentkeztek. A megrendelés utáni papírmunkát gördülékenyen lebonyolították, majd rövid várakozás után villámgyorsan felszerelték a paneleket. Precíz és gyors munkájuknak köszönhetően biztos vagyok benne, hogy egy esetleges bővítést is rájuk fogom bízni!

Az Önök árajánlata a legjobbak között volt, a saját szempontjaim szerint is. Döntésemben nagy segítséget kaptam a honlapjukról is, meggyőzött arról, hogy a Tiszta Energiák Kft. csapatát bízzam meg a megvalósítással.

Előző
Következő
Napelem hírek
Menü