Menü
- Lakossági: +36 20 331 3999 (H-Cs: 8-16, P: 8-14)
Számolja ki, mekkora napelemes rendszerre van szüksége, villanyszámlája kiváltásához, vagy elektromos autója tankolásához!
Ingyenes és gyors napelem kalkulátor valódi számokkal!
Amennyiben Ön egy magas hozamú, biztonságos beruházást keres, amivel még környezetünk védelméhez is hozzájárulhat, jó helyen jár.
Fektesse pénzét napelem parkba, vagy vegyen fel a naperőmű kivitelezéséhez kamattámogatott hitelt, s akár folyamatos pozitív cash flow mellett gyarapodhat a vagyona, hogy aztán, a hitel lejárta után még 10 évig élvezhesse az évi kb. 20.000.000 Ft hasznát, amit a naperőműve termel önnek!
2019. szeptember 2-án kinyílt a naperőművek támogatását célzó új METÁR rendszer, megújuló energiaforrásból termelt villamos energia támogatása pályázati zöld prémium rendszer keretében címmel.
Itt közérthetően összefoglaljuk a rendszerről a legfontosabb tudnivalókat, illetve elérhetővé tesszük az ehhez kapcsolódó legfontosabb dokumentumokat, amikből minden részlet megismerhető.
Azokat a pontokat foglaljuk össze, ami alapján egy beruházó el tudja dönteni, hogy számára érdekes lehet-e ez a támogatási konstrukció naperőmű megvalósítására. Ha igen, mindenképpen javaslom a kiírás alapos átolvasását.
Nagyon röviden összefoglaljuk a naperőműveket, illetve a megújulókat támogató rendszerek változásait, hogy jobban megértsük a jelenlegi rendszert, illetve a most is elérhető és megvásárolható korábbi konstrukciókat.
KÁT rendszerben résztvevő naperőműre 2016 év végéig lehetett igényt benyújtani egy egyszerű üzleti tervvel. 25 évre szólt a pályázati támogatás fix, jelenleg 32,5 Ft + Áfa/Kwh támogatott áron, amit a MAVIR fizet ki a napelem park tulajdonosának minden hónapban az adott termelés alapján. Több mint 2000 ilyen igény ment be a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalba, s tavaly 2018-ban lehetett még 3 évvel meghosszabbítani az ilyen engedéllyel rendelkező naperőműveket, így várhatóan 2022-ig találkozhatunk ilyen engedéllyel bíró cégekkel a piacon, akár eladási szándékkal.
A METÁR rendszer 2017-től 2018 májusáig működött, s méret szerint három kategória létezett: 2.1 Az ún. KÁT/METÁR rendszer 0,5 MW-ig, ami nagyon hasonlított a korábbi KÁT rendszerhez, de futamideje folyamatosan csökkent 20-ról 17 majd 15 évre. Az átvételi ár megegyezett a KÁT rendszerével szigorúbb menetrendtartási kötelezettség mellett. 2.2 Zöld prémium rendszer 1 MW-ig. Itt a szabad piacon értékesített a naperőmű tulajdonosa, s a MAVIR csak a tőzsdei ár és a támogatott ár különbözetét téríti a beruházó számára. 2.3 Tender: 1 MW feletti rendszereknek. Itt egymással versenyeznek a különböző megújulók, s a legjobb ajánlattevők (legalacsonyabb ár) részesülnek a támogatásból. Tender nem került meghirdetésre.
A naperőmű lehetséges beruházójának szempontjából ennek a legfontosabb tudnivalóit szeretném összefoglalni.
3.1 Két kategória létezik: 0,3-1MW és 1-20MW között, a két csoport külön ligában versenyezik.
3.2 Versenyár mindkét kategóriában, azonos feltételek közepette. Különböző megújulók ( fix– és napkövetős napelem, biogáz, hulladékból származó gáz, szilárd biomassza, geotermikus, vízerőmű és egyéb) egymással is versenyeznek.
3.3 Maximum ár 26,08 Ft + Áfa/kWh
3.4 Támogatás időtartama 15 év
3.5 Nem az ajánlati árat kapják meg a napelem park beruházói, hanem a tőzsdei árhoz viszonyított kiegészítést az ajánlati árhoz. Azonban a tőzsdei ár nem egyenlő a piaci árral és ez a rendszer legnagyobb problémája! Naperőműveknél a csúcs időszaki átlagárat kell alapul venni, ami 23 Ft körül mozog. Ha valaki például 26 Ft-os ajánlattal nyer, akkor 3 Ft kiegészítést kap, miközben ő nem fogja tudni ténylegesen eladni a tőzsdei áron a megtermelt energiát, hanem annak kb. 70%-án, ami kb. 16 Ft. Ehhez jön a kiegészítés, a jelen esetben + 3 Ft, ami csak 19 Ft a 26-al szemben!!! Azaz egy áramkereskedő behozhatatlan előnnyel rendelkezik ebben a rendszerben. 1,2 MWp-es naperőmű 1200 Kwh/KW hozam mellett 1.440.000 Kwh-t hoz, ami a 19 Ft-os ár mellett 27,36 M Ft árbevétel. Levonva a fenntartási költségeket kb 25 M Ft az éves nyereség. Ha 300.000 Ft/KW-os kivitelezési árral számolunk 360 M Ft a napelem park bekerülési költség egy sima osztással (360M/25M) = 14,4 év! Nem számoltunk kamatköltséggel és rengeteg egyéb tétellel lehetne finomítani a számítást – napelemek hozamcsökkenése, emelkedő átvételi ár, bevételek diszkontálása, kedvező adottságok mellett olcsóbb bekerülési költség stb. – de a nagyságrend érzékelhető. Ha a 26 Ft realizálható lenne, úgy évi 35 M nyereséggel 10 év közelében lennénk, ami mellett már jó üzletnek mondanám a beruházást.
3.6 Ajánlati biztosíték 1,5% bankgarancia, majd ha nyert 5% teljesítési biztosíték bankgarancia formájában, ami egy 20 MW-os erőmű esetében 300 millió forintot jelen.
3.7 Beadás 2019. november 4 és 2019. december 2 között lehetséges kizárólag elektronikusan közjegyzővel titkosítva.
3.8 Eredményhirdetés: tavasz elejére várható
3.9 Megvalósításra 3 év van.
3.10 Amennyiben 1 km belül több csatlakozási pont van az erőműegységek összeszámításra kerülnek.
3.11 Mennyi naperőmű épülhet meg a rendelkezésre álló keretből? 1 MRD Ft/év a maximális támogatás, de maximum 200 GWh/év. Miután magas a tőzsdei ár magas, a KWh a szűk keresztmetszet, ami 1/3-ad 2/3-ad arányban oszlik meg a 1 MW alatti és az 1-20 MW közötti napelem parkok között. Ez azt jelenti, hogy csak tisztán napelem nyerne, akkor kb. 55 MW naperőmű épülhet az 1 MW alattiból és 110 MW napelem park az 1 és 20 MW közötti méretben.
Felelősségteljes ajánlat csak úgy tehető, ha ismertek a finanszírozás költségei. Közel kizártnak tartom, hogy a finanszírozóra nézve kötelező érvényű finanszírozási ajánlat beszerezhető jelen feltételek mellett a beadás végső határidejéig.
– Jelen feltételek mellett hitelintézet nem is fogja megfinanszírozni ezt a konstrukciót – látva a 25 éves átvételi kötelezettség melletti finanszírozási nehézségeket is – mert az áramkereskedők nem szoktak 10-15 éves szerződéseket kötni, így nincs szerződés az értékesítésre a hiteltörlesztés teljes idejére, ami a bank számára elfogadhatatlan.
– Finanszírozáshoz a földterületnek tulajdonban kell lennie, ami cég és termöföld esetén nem lehetséges csak akkor, amikor már megvan a naperőmű használatba vételi engedélye, de eddigre értelem szerűen a naperőmű kivitelezése befejeződött.
– Mindezen nehézségek alapján ki merem jelenteni, hogy normál földi halandó számára nem finanszírózható a jelenlegi konstrukció ezért csak a saját tökéből történő beruházás jöhet számításba, ami kizárja a beruházók nagy részét.
– Áramkereskedők behozhatatlan előnnyel indulnak, mert piaci szereplő a tőzsdei ár kb. 70%-án tudja csak értékesíteni a megtermelt zöld áramot.
– MAVIR szálljon be az átvételbe a tőzsdei ár pl. 95%-án (valós költség kerüljön meghatározásra), vegye át a megtermelt áramot 15 éves szerződés mellett. Így lehetne megoldani a banki finanszírozhatóságot és az esélyegyenlőséget az áramkereskedőkkel.
– Hálózatfejlesztés. 2030-ra a cél 6-7 GW napelem körül van. Most kb bő 1 GW lehet letelepítve és + 2 GW foglalja a hálózatot, amivel közel 100% az ország lefedettsége, azaz nincs lehetőség a komolyabb bővülésre naperőművek esetén.
– Céges termőföld tulajdonlás kérdéskörét rendezni, naperőműves beruházás esetén.
– A teljesítési biztosíték összegének maximalizálása elfogadható mértékre.
– Vegyünk KÁT-os céget, vagy várjuk a jövő évi tendert, ahol is reméljük az idei év hibáiból tanulva jobb feltételek várják a beruházókat. Eladó KÁT-os cégek nálunk is fel szoktak bukkanni, elképzelhető, hogy tudunk segíteni.
– Ha valaki mégis indulni akar a jelen kiíráson, miután nem számítunk nagy versenyre elégnek tűnik a maximált árhoz közeli ajánlatot tenni.
Nyíregyházán épül az 580kW-os naperőművünk
Amennyiben kérdése van a naperőművel kapcsolatban kérem keressen meg az alábbi elérhetőségen!
ügyvezető
Szeretnél értesülni napelemes pályázatokról, akciókról, hírekről?
Nemsokára megkapod tőlünk az ingyenes anyagot