
Napelem tisztítás: mikor, hogyan és ki végezze el?
A napelem tisztítás minden új napelem tulajdonos esetén egy fontos kérdés, hiszen természetes, hogy a napelemek idővel bekoszolódnak, minimum porossá válnak. A szennyeződött napelemek pedig akár jelentős hatékonyság csökkenést is okozhatnak. De mikor és hogyan érdemes megtisztítani a napelemeket? Ön is elvégezheti vagy inkább érdemes szakemberekre bíznia?
A napelem tisztítás fontossága
Magyarországon viszonylag kedvező helyzetben vagyunk, hiszen itt nincsenek hosszú, száraz, esőmentes évszakok, nem fordulnak elő jelentős homokviharok sem. Ezáltal elmondhatjuk, hogy az eső a legtöbb esetben elvégzi a munkáját, és a lakossági használatban lévő napelemek esetében ritkábban van szükség napelem mosásra.
Tehát jó hír, hogy a mai napelemek felülete már úgy került kialakításra, hogy képesek az esővíz által megtisztulni.
Itt megjegyeznénk azt is, hogy amennyiben a napelemeket hó borítja, nem szükséges annak eltávolítása, hiszen olyankor a tető rendkívül balesetveszélyes. Rendszerint a hó néhány napon belül lecsúszik a panelekről.
Azonban adódhatnak olyan helyzetek, körülmények, amikor mégis érdemes eltávolítani a szennyeződéseket:
- amennyiben a napelemen lévő por, madárürülék nem mosódik le az eső segítségével, és észlelhetően visszaesik az áramtermelés,
- ha jelentős porszennyeződés tapasztalható, és csak minimális eső esik, a por sárrá alakulhat, amely nem előnyös a termelés szempontjából,
- a napelemek 15°-os dőlésszög alatt nem képesek a hatékony öntisztulásra,
- időnként a falevelek, a városi szmog is problémát okozhatnak.
A napelem tisztítás veszélyei
Egyáltalán nem mindegy, milyen napszakban és eszközökkel kerül sor a napelemek tisztítására. Amennyiben nem a megfelelő módszert választja, akár még kárt is okozhat a napelemekben, nem beszélve a balesetveszélyről.
Az alábbiakra szükséges ügyelni a napelem tisztítása során:
- nagyon kevesen mernek felmenni a tetőre és nem is ismerik, hogyan szabad mozogni rajta, hogy ne történjen baleset, ráadásul még a napelemekre sem szabad rálépni,
- a napelemek meleg időben jelentősen felforrósodhatnak, ezért akkor nem szabad őket tisztítani,
- a maró vagy karcoló hatású tisztítószerek jelentős kárt okozhatnak a napelemekben,
- a magasnyomású mosó és a gőztisztító is károsíthatja a napelemeket,
- a szárazon történő tisztítás szintén okozhat sérüléseket a napelemeken,
- a kemény vagy vastartalmú víz sem teszi meg az elvárt hatást, gyakran inkább csak ártanak vele.
A napelem házilag történő tisztításakor tehát az alábbi szabályokat tartsuk be:
- tiszta, desztillált vizet használjunk
- szükségünk lesz megfelelő biztosító felszerelésre, anélkül baleset- és életveszélyes a tetőn tartózkodni
- sötétedéskor vagy hajnalban végezzük a tisztítást, hogy ne legyenek felforrósodva a napelem panelek
- speciális vagy puha szivaccsal töröljük át a táblákat
- a makacsabb szennyeződésekkel óvatosan bánjunk, szivaccsal, és nem maró hatású napelem tisztító folyadékkal távolítsuk el őket, majd újra mossuk le a paneleket
A fentiek okán ajánlott napelem tisztításra szakosodott céget felkeresni, aki a megfelelő eszközökkel, gépekkel végzi el a feladatot.

Napelem tisztítás – Mikor bízzuk szakemberre?
Azt javasoljuk, hogy amennyiben hatékonyság csökkenést észlel, jelentősebb szennyeződést lát a napelemeken, keressen fel minket, és segítünk a döntésben.
Míg a háztetőkön, lakossági használat során – a napelem rendszerek méretéből adódóan – ritkábban van szükség tisztításra, addig a napelem farmok esetében már jelentős teljesítmény csökkenést okozhat a szennyeződés.
Mint minden rendszernek, a napelemekre és az inverterre is igaz, hogy szükségük van karbantartásra, felülvizsgálatra. Amennyiben nem létfontosságú a soron kívüli napelem tisztítás, érdemes azt a szerviz szolgáltatásunk keretében kérni. Így azonkívül, hogy szakszerűen megtisztítjuk napelemeit, át is vizsgáljuk a teljes rendszert. Ezt természetesen az általunk és a mások által telepített napelemek esetén is vállaljuk.
A napelem szerviz a lakossági napelemek tekintetében alkalmanként, a nagyobb rendszerek esetében pedig folyamatos karbantartási szerződés mellett javasolt. Ezáltal akár jelentősebb termelés kiesést is megelőzhet, illetve a földelési hibák, az érintésvédelem hatékonyságának kivizsgálásával számos probléma megelőzhető, a teljes napelemes rendszer átvizsgálásával az esetleges tűzkár veszélye is csökkenthető.