Keresés
Close this search box.

Mit jelent a napelem PERC technológia?

A PERC egy betűszó, angolul a Passivated Emitter and Rear Contact kifejezés rövidítése.

A PERC technológiával készített napelem cellák felépítése teljesen eltér a hagyományos napelemekétől. A PERC  cellák hátlapjára egy dielektromos alumínium vezetőréteget visznek fel, ami a  cellán egyébként hasznosítatlanul áthaladó fény egy részét is visszatükrözi, visszavezetve azt az áramtermelés folyamatába.
A PERC napelem hasznosítani tudja a fény infravörös hullámhosszát is. A fénynek ezt a tartományát az emberi szem már nem látja, hanem hőként érzékeljük, tehát leegyszerűsítve azt is mondhatjuk, hogy a PERC napelem a hő egy kis részét is képes áramtermelésre fordítani.

Mit tud még egy PERC technológiás napelem panel?

Ugyan nem magának a PERC technológiának, hanem az általában vele kombinálva alkalmazott felületi reflexió-csökkentő réteg, avagy tükröződés-mentesítő bevonat (ARC = Anti-Reflective Coating) alkalmazásának köszönhetően javul a napelem fényelnyelő képessége, kedvezőtlenebb fényviszonyok mellett is. Így a  panel napfelkeltekor a szórt fény hatására  már hamarabb elkezd termelni illetve naplementekor tovább üzemel, valamint felhős idő esetén is jobban teljesít, mint a hagyományos napelemek.

Perc2, Tiszta Energiák Kft.

A PERC egyébként bármilyen típusú szilícium cellával alkalmazható lenne, mégis a gyakorlatban jellemzően monokristályos napelemekben alkalmazzák.

Ezen technikák együttes hatásának köszönhetően javul a napelem fény elnyelésének és elektronokká alakításának a képessége, azaz nő a napelem áramtermelő teljesítménye, a hagyományos panelekhez képest akár 11%-kal is!

Mennyire kiforrott technológia a PERC?

Érdemes tudni, hogy a PERC technológiát 1984-ben fejlesztették ki és mostanra, azaz több mint 30 évvel a feltalálása utánra vált ipari tömeggyártásra éretté.

A PERC példája is jól mutatja, hogy a napelemes iparban radikális technológiai ugrásokra, magyarán csodaszámba menő újításokra nem érdemes számítani, se a hozamnövekedést, se a piaci térhódítás sebességét illetően. A legtöbb ilyen újdonság is csupán 2-3%-os hozamnövekedést eredményez és hosszú évek, évtizedek kellenek ahhoz, hogy egy újdonság ipari méretekben is elterjedt, kiforrott technológiává váljon.

Kiszorítja-e a PERC technológia a hagyományos napelemeket?

Semmi esetre sem. A PERC mellett a hagyományos napelemnek továbbra is megmarad a létjogosultsága.

A hagyományoshoz képest többet hoz ugyan a PERC napelem, azonban ez a többlet a költségekbe is beépül, ezért egy PERC napelemnek az ára is magasabb a hagyományosénál. Mivel a cellákat gyártó gépsorokat komoly költségek árán teljesen át kell állítani erre a technológiára, így a gyártók körében az elterjedése fokozatosan várható és a piaci előrejelzések szerint 2030-ra is várhatóan a teljes kínálatnak csupán 30-40%-a lesz PERC technológiás napelem.

Ezért a döntésnél semmiképpen nem szabad arra várni, hogy pár év múlva már mindenki PERC napelemmel fog a piacon jelentkezni, hagyományos napelem árban.

Sokkal inkább érdemes azt mérlegelni, hogy a PERC által kínált előnyök megérik-e adott beruházás esetében a magasabb induló költségeket. Ezek az előnyök elsősorban kedvezőtlen fényviszonyok és az igényhez képest szűkösen rendelkezésre álló tetőfelület esetén érvényesülnek.

Megosztás:

Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!

Kapcsolódó bejegyzések

A napelem teljesítménye

A napelem mérete kapcsán íródott cikkünkben említettük, hogy ahhoz hozzátartozik a teljesítmény is, azaz, hogy 1 napelem hány kW-ot termel. Ez összefügg a panel fizikai

Tovább olvasom »
napelem lapostetőre

Napelem lapostetőre?

Napelemrendszer kivitelezése kapcsán felmerülhet bennünk a kérdés, hogy telepíthető-e napelem lapostetőre avagy sem. Ugyanis sokféle tetőtípus létezik, de a válasz így is mindenképpen igen, tehát

Tovább olvasom »

Napelem telepítés vélemények