Szaldó elszámolás után is megéri napelemes rendszert üzemeltetni?
Az éves szaldó elszámolás eddig lehetővé tette, hogy a napelemek által termelt többletenergiát az áramszolgáltató "elraktározta" számunkra télire, amikor a napelemek kevesebbet termelnek. Az elszámolási módszer változása miatt a háztartásoknak új stratégiákat kell kidolgozniuk a napelemes rendszerek hatékonyságának maximalizálására, az önfogyasztásuk növelése érdekében.
Na de pontosan mi is változott?
Az eddigi szaldó elszámolás is tulajdonképpen egy éves bruttó elszámolás volt.
- Az elszámolási időszak éves
- A vételezéskor fizetett összeg: a rezsicsökkentett mennyiségig 38 Ft/kWh, afölött 68 Ft/kWh
- A betáplálásért kapott összeg: a rezsicsökkentett mennyiségig 38 Ft/kWh, afölött 68 Ft/kWh
A bruttó elszámolásban ez a következőképp néz ki:
- Az elszámolási időszak havi
- A vételezéskor fizetett összeg: a rezsicsökkentett mennyiségig 38 Ft/kWh, afölött 68 Ft/kWh
- A betáplálásért kapott összeg: 5 Ft/kWh
Ez mit jelent a gyakorlatban?
- A hálózatot már nem lehet szezonális tárolóként használni
- Törekedni kell arra, hogy a megtermelt energiát el is fogyasszuk vagy eltároljuk későbbre
Ehhez adunk most 5+1 tippet!
1. Energiafogyasztás optimalizálása:
Vannak olyan háztartási készülékek (pl. mosógép, szárítógép, mosogatógép), amiknek indítási időpontja programozható. Ezeket érdemes akkorra időzíteni, amikor a napelemes rendszer működik, így azonnal felhasználhatjuk a megtermelt napenergiát.
Ha okosotthonban élünk, akkor érdemes összehangolni a fogyasztókat a napelemes rendszer termelésével.
2. Energiatároló rendszerek (akkumulátorok) telepítése:
Az akkumulátorok lehetővé teszik a napelemek által termelt többletenergia tárolását, amit később, például éjszaka vagy borús időben használhat fel a háztartás. Ez jelentősen növeli az önfogyasztás arányát. Az akkumulátor gyártási technológiák folyamatosan fejlődnek, ezért érdemes érdeklődni az aktuális lehetőségekről.
3. Hűtő-fűtő klímák telepítése:
A klímák hűtési funkciójára pont abban az időszakban van szükségünk, amikor a napelemünk a legtöbbet termel. Az átmeneti időszakban pedig kiváló fűtés kiegészítést biztosít, amikor még nincs szükség a teljes lakás fűtésére.
4. Okosbojlerek:
Olyan melegvíz készítő eszközök, amik programozhatóak, tehát a felfűtési időszakot időzíthetjük napközbenre, így közvetlenül hasznosíthatjuk melegvíz készítésre a napenergiát.
5. Elektromos autók otthoni töltése:
Az elektromos autóinkat általában éjszaka töltjük, hogy reggel teljesen feltöltött akkumulátorral indulhassunk el. Ehelyett, az önfogyasztás növelése érdekében érdemes minél többször napközben töltenünk. Tehát próbáljuk meg a töltést ne az akkumulátor töltöttségi szintjéhez, hanem a nap járásához igazítani.
+1. A napelemek áthelyezése más tetőfelületekre
A szaldó elszámolásnál a napelem telepítése során a maximális hozam elérésére törekedtünk, ezért általában déli irányba telepítettünk. Így egy vékony, magas termelési görbe alakult ki, aminek délben van a csúcspontja.
Ezzel szemben, a bruttó elszámolásnál nem a csúcstermelés a cél, hanem egy laposabb, szélesebb görbe kialakítása, tehát a déli tájolás mellett szóba jöhet a keleti, nyugati, észak-keleti, észak-nyugati is. Ennek az az előnye, hogy a déli túltermelést nem tápláljuk vissza (így nem adjuk el 5 Ft/kWh-ért), hanem átcsoportosítjuk napközben más idősávra, amit az előző 5 pontban javasolt tippekkel jó eséllyel el is tudunk fogyasztani.
További jövőbeli lehetőségek
1. Energiatárolási technológiák fejlődése:
Az akkumulátorok és egyéb energiatároló rendszerek folyamatosan fejlődnek, csökken a költségük és növekszik a hatékonyságuk.
2. Jogi és szabályozási változások:
Figyelemmel kell kísérni a jogi és szabályozási környezet változásait, mivel ezek jelentős hatással lehetnek a napelemes rendszerek működésére és az energiaszabályozásra.
3. Támogatási programok:
A kormányzati és európai uniós támogatási programok kihasználása, amelyek segíthetnek az energiatároló rendszerek és egyéb energiahatékonysági megoldások finanszírozásában.
Az éves szaldó elszámolás elvesztése kihívást jelent, de megfelelő stratégiákkal és beruházásokkal a háztartások továbbra is maximalizálhatják napelemes rendszereik hatékonyságát és az önfogyasztásukat.
A Tiszta Energiák csapata továbbra is arra törekszik, hogy legjobb tudásával támogassa az új elszámolási rendszerre történő átállást, hogy felhasználóink a lehető leghatékonyabban és a legkisebb költségek árán tudják maximalizálni az energiafelhasználásukat. Ehhez kapcsolódó termékeinkről és szolgáltatásainkról a továbbiakban is folyamatosan tájékoztatni fogjuk ügyfeleinket. Kövesse figyelemmel híreinket és olvassa rendszeresen hírlevelünket! Most pénzre megy a játék!