Milyen tartószerkezet használunk?

Milyen tartószerkezet használunk?

Lakossági telepítéseknél szinte kizárólag magastetős tartószerkezetekkel találkozunk, ezért most ezeknek a különböző fajtáit mutatjuk be részletesebben.

A tartószerkezet megválasztásánál három dolgot kell szem előtt tartani:

  1. Alkalmasság (kompatibilitás)– minden tetőfelületnek megvannak a sajátosságai, amit a tartószerkezet kiválasztásánál muszáj figyelembe venni. Ha nem az adott célra legalkalmasabb, legmegfelelőbb tartószerkezetet választjuk, akkor később komoly problémáink támadhatnak ebből. Ha nem szakszerűen lett kiválasztva és megtervezve a tartószerkezet, akkor a szél letépheti a napelemet a tetőről, vagy a napelemek meghajolhatnak és megrepedhetnek. A technológia helytelen megválasztása tönkreteheti a tető vízállóságát. És még sorolhatnánk, de nem az ijesztgetés a célunk, hanem csupán annak érzékeltetése, hogy ezt is kellő odafigyeléssel kell csinálni.

     

  2. Esztétikum – ha olyan napelemet választunk, ami fekete keretes, akkor ahhoz olyan leszorítókat érdemes választani, amik szintén feketék, hogy a tetőn egységes, homogén képet mutassanak. Hiba volna ilyen esetben a hagyományos alu színű leszorítókat választani, pusztán azért, mert az pár forinttal olcsóbb. A teljes beruházás költségéhez képest, figyelembe véve egy ilyen rendszer 25-30 éves élettartamát, ez a tétel egyszerűen elenyésző. Nem ezen kell spórolni, egy ekkora befektetés esetén.

     

  3. Tartósság – nagyon lényeges a tartószerkezet minősége. Ne rozsdásodjon, ne vetemedjen, ne fáradjon el és ne törjön el az anyag. Ne színeződjön el, az UV sugárzás ne tegyen benne kárt. Fontos szempont, hogy évek múltával is szép látványt nyújtson a tetőnkön.

A Tiszta Energiák nagyon körültekintően választja ki az általa forgalmazott és telepített tartószerkezeteket. Beszállítóink között szerepelnek német, osztrák, lengyel és magyar gyártók is. A nagy tömeg és szállítási távolság miatt a tartószerkezet szinte az egyetlen olyan terület a napelemes iparágban, ahol a kínai gyártók aránya viszonylag alacsony. 

Nézzük meg részleteiben, hogy milyen típusú tetőre milyen tartószerkezeti technológia ajánlott!

Cserépfedések

Ezek alatt olyan fedéseket értünk, melyek cserép vagy beton anyagú elemei egyesével külön-külön cserélhetők és feltolhatók.

A cserepeket a vízszintes cseréplécre akasztják rá. A tartószerkezet telepítésekor feltoljuk a cserepeket és a síneket speciális kampókkal rögzítjük a cseréplécekre.

Csereptetos Tarto Tetokampoval, Tiszta Energiák Kft.

Zsindelyfedések

A jelenleg elterjedtebb fajtája ennek a bitumenes zsindelyfedés. A fedés alatt teljes alátámasztás szükséges, ezért vagy aládeszkázzák, vagy OSB lapokkal alakítják ki a tetősíkot. 

Ezeknél elsősorban tőcsavaros, másodsorban tappancsos rögzítést használunk. Ezeknek a csavarjai átdöfik ugyan a fedést, de mivel megfelelően tömítettek, ezért nincs beázásveszély. 

Zsindelyfedes Aszok Csavarral, Tiszta Energiák Kft.

Trapézlemezes és cserepeslemez fedések

A trapézlemezek és cserepeslemezek a szivárvány színeiben kaphatók, gyorsan telepíthetők. 

A lemezeket leszedni nem tudjuk, így tappancsos rögzítést alkalmazunk. A napelemek rögzítése lemezcsavarral a lemezfedésbe történik, tehát átlyukasztjuk a fedést. Ugyanakkor ezek a lemezcsavarok tömítettek. A megfelelően felrakott napelemes tartószerkezet tehát nem növeli a beázás veszélyét! 

Ráadásul a hullámpúpokba rögzítünk, miközben a csapadékvíz a hullámvölgyben folyik. A hullámvölgyekben kialakuló jótékony huzat ugyanakkor hűti a napelemeket, segítve a jobb hatásfokot és a magas energiahozamot.

Mivel a napelemeket a lemez fedéshez rögzítjük, nagyon nem mindegy, hogy magát a lemezt a tetőhöz hogyan rögzítették. Ha a tetőfedő kevés rögzítést használt, akkor a vihar a napelemeket a fedéssel együtt fogja elvinni!

Cserepeslemez Tarto Aszokcsavarral, Tiszta Energiák Kft.

Korcolt fedés

A korcolt fedés átfúrni nem ajánlott. Az álló korcokra speciális korccsipesszel rögzítjük a napelemeket.

Mivel a fedés nagyon jónak mondható, ezért meredekebb tetőkre is fel szokták rakni. Ilyen esetben lehet probléma, ha a napelemet rárögzítjük, mert a melegben a lemez megnyúlik, ami hidegben, a napelem súlya miatt nem tud visszahúzódni. A fedés, a napelemekkel együtt gyakorlatilag idővel „levándorol” a tetőről. Ezt megakadályozandó a felső sorban a korcolt lemez fedésének rögzítését meg kell erősíteni, vagyis át kell azt fúrni. Ehhez a tulajdonosnak a hozzájárulását kell adnia.

Korcolt Lemezfedes Korc Csipesszel, Tiszta Energiák Kft.

A Prefa fedések esetében nem használhatjuk a korccsipeszeket, mert az a fedés garanciavesztésével járna. Kizárólag a Prefa által gyártott és forgalmazott tőcsavar használható, a hozzá tartozó elemekkel. 

Vannak-e olyan tetőfedések, amelyekre nem lehet napelemes tartószerkezetet tenni?

Természetesen van ilyen is. Mielőtt az ügyfél elkezdi tervezni a napelemes rendszerét, érdemes ezt a fontos szempontot is megvizsgálni.

Gerard fedések

Ez nálunk egy gyűjtő fogalom, de a különböző gyártók különböző nevek alatt forgalmazzák az ilyen fedéseket. Ezek a jellemzően ~1 m széles és ~30-60 cm magas lemezek a cserepes lemezeket utánozzák megjelenésükben. A gyártók a költségcsökkentés jegyében egyre vékonyabb lemezből csinálják, ezért annyira sérülékeny, hogy lehetetlen rá telepíteni. Ha rálépünk behorpad. Se feltolni, se leszedni nem  lehet. Átfúrni és tőcsavarral rögzíteni sem tudjuk, mert a tömítőgyűrű leszorításával behorpadna a lemez. 

Palafedések

Régen készült természetes anyagú műemlékpala és gyártottak azbeszt szálerősítésű cement kötőanyagú műpalát is, kiváló víz és tűzálló tulajdonságokkal. Sajnos azóta kiderült az azbeszt súlyos egésszégügyi hatása, ezért a termék gyártása során az azbesztet más anyagra, pl. üvegszálra cserélték. A probléma egységesen az, hogy mivel minden darab egyedileg van felszegezve, nem tudjuk megbontani. Az átfúrás olyan törési kockázatot jelent, amit nem vállalunk, nem beszélve az azbesztpor kockázatairól.

Szalma és nádfedés

Ilyenekre sajnos nincs technológia.

Összefoglalva tehát napelemes rendszert olyan fedésekre tudunk telepíteni,

  • ami feltolható,
  • vagy ha nem, akkor átfúrható,
  • ami megbízhatóan rögzítve van,
  • ami nem törékeny,
  • járni lehet rajta és ettől nem horpad, nem sérül,
  • és nem okoz egészségkárosodást.

Megosztás:

Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!

Kapcsolódó bejegyzések

Monitoring rendszer

Monitoring rendszer A felhő alapú monitoring rendszerek ma már elengedhetetlenek a napelemes rendszerek hatékony működéséhez. Ez egy olyan digitális szolgáltatás, ami adatokat gyűjt a napelemes

Tovább olvasom »

Engedélyeztetési eljárás – menetrend

Engedélyeztetési eljárás – menetrend A magyarországi napelemes háztartási méretű kiserőművek (HMKE) hálózati csatlakozási engedélyeztetési folyamata több lépésből áll. Az engedélyeztetés lépései minden szolgáltatónál hasonlók, de

Tovább olvasom »

Napelem telepítés vélemények