Miért van szükség optimalizálókra egy napelemes rendszerben?

Miért van szükség optimalizálókra egy napelemes rendszerben?

A szaldó elszámolás időszakában a napelemes rendszerek tervezésénél a termelés maximalizálása volt a legfőbb szempont. A leginkább dél felé néző , optimális dőlésszögű, árnyékmentes tetőre helyeztük a napelemeket, hogy a napsütéses nap- és évszakokban minél több energiát termeljenek. A napelem rendszereket csúcsteljesítményre optimalizáltuk.

Milyen változásokat hozott a bruttó elszámolási rendszer?

Mivel az áramszolgáltató csökkentett árat fizet a betermelt napenergiáért, ezért megváltoztak a tervezési és telepítési szempontok. Már nem az a fontos, hogy csúcsra járassuk a rendszert, hanem hogy lehetőség szerint termeljen kora reggeltől egészen naplementéig. 

Az alábbi grafikonon két egyforma méretű rendszer napi termelési görbéjét mutatjuk be:

Az elsőnél a minél nagyobb csúcsteljesítmény elérése volt a cél, tehát itt sokat táplálunk vissza a hálózatba. A másodiknál pedig a minél alacsonyabb visszatáplálásra, tehát a lehető legmagasabb önfogyasztásra törekedtünk.

Csúcsteljesítményre optimalizált
napelemes rendszer

A narancssárgával jelölt, délben megtermelt többletet kitápláltuk a hálózatba

Termelesi Gorbe Szaldonal, Tiszta Energiák Kft.

Önfogyasztásra optimalizált
napelemes rendszer

A zöld tartomány a nap folyamán pluszban elfogyasztott energia

Termelesi Gorbe Brutto Elszamolasnal, Tiszta Energiák Kft.

De hogy jön ez az optimalizáláshoz?

Itt lép be a képbe az optimalizáló. Egy átlagos inverter két munkaponttal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy két eltérő tájolást (vagy dőlésszöget tud kezelni).

Ha ennél többet szeretnék kialakítani (például a tető minden oldalára szeretnénk tenni napelemet), vagy egy kémény árnyéka bezavar a termelésbe, akkor van szükségünk az optimalizálókra.

 Mi az optimalizáló elektronika feladata?

Röviden és tömören: a kedvezőtlen hatások kiküszöbölése. Az optimalizálók használatával minden panelünk egy-egy külön munkapontot képvisel, így nem lesznek hatással egymásra a napelemek, mindenki minden körülmények között a lehető legjobbat hozza. 

Megosztás:

Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!

Kapcsolódó bejegyzések

Monitoring rendszer

Monitoring rendszer A felhő alapú monitoring rendszerek ma már elengedhetetlenek a napelemes rendszerek hatékony működéséhez. Ez egy olyan digitális szolgáltatás, ami adatokat gyűjt a napelemes

Tovább olvasom »

Engedélyeztetési eljárás – menetrend

Engedélyeztetési eljárás – menetrend A magyarországi napelemes háztartási méretű kiserőművek (HMKE) hálózati csatlakozási engedélyeztetési folyamata több lépésből áll. Az engedélyeztetés lépései minden szolgáltatónál hasonlók, de

Tovább olvasom »

Napelem telepítés vélemények