Szimmetria-aszimmetria a napelemes rendszereknél
Mindenki ismeri a különbséget a szimmetria és az aszimmetria között. A szimmetriát látjuk szépnek és úgy általában törekszünk is a szimmetriára. Na, de hogy jön ez a napelemes rendszerekhez? Erről szól ez a cikk.
amikor a fogyasztók „belerondítanak a képbe”
A villamos energiát forgó generátorokkal állítjuk elő, így a villamos hálózat szimmetrikus, tehát a három fázis minden pillanatban egyforma.
A szolgáltatók nagyon szeretnék, ha ez a szimmetria meg is maradna, de sajnos a fogyasztók „belerondítanak” a képbe. Mindenki ismerheti Gizi nénit, aki az unokák kénye kedve szerint süt-főz, vagy a szomszéd Kareszt, aki rendre hétvégén hajnalban nyírja a füvet, mit sem törődve a hálózat szimmetriájával.
És hát persze ne felejtkezzünk el a napelem tulajdonosokról sem. Ők nem csupán a vételezésnél nem foglalkoznak a hálózat szimmetriájával, hanem a napsütéstől függően hol fogyasztanak, hol pedig visszatáplálnak. Össze-vissza.
mit tehet a szolgáltató?
Hiszen neki a szimmetria nagyon fontos.
- A házakat az utcai légvezetékről fázisonként elosztva köti be.
- Igyekszik nagy létszámú fogyasztói hálózatot létrehozni, hiszen így az összegzett fogyasztás valamennyire kisimul.
- Korlátozza a napelemes rendszerek visszatáplálását a hálózatra.
- Megszűnteti a szaldó elszámolást.
A napelem tulajdonosok esetében, amíg volt szaldó elszámolás, addig ez a szimmetria – aszimmetria dolog, egyáltalán nem volt érdekes.
Mindegy volt, hogy
– melyik fázist mennyit használom
– melyik fázison adok vissza és melyiken vételezek.
– mikor vételezek és mikor táplálok fel a hálózatra
Egy dolog érdekelt, hogy az évi egy alkalommal történő elszámolás során nagyjából kiegyenlítse egymást a termelésem és a fogyasztásom és így ne kelljen semmit se fizessek.
Viszont a 2024.01.01-vel bevezetésre kerülő bruttó elszámolás megjelenésével ez a helyzet teljesen megváltozik.
példa egy fázis esetén
Nézzük először az egyszerűbb példát, amikor az ingatlanban csak egy fázis van.
Ebben az esetben a már ismert három állapot fordulhat elő:
1) Az épület többet fogyaszt, mint amennyit a napelem termel. Ebben az esetben fizetnünk kell a felhasznált áramért 38 Ft-ot kWh-ként.
2) Az épület pont annyit fogyaszt, mint amennyit a napelem megtermel. Ebben az esetben nincs fizetendő díj.
3) A napelem többet termel, mint amennyit az ingatlan fogyaszt. Ekkor visszatáplálunk, amit 5 Ft-ért vesznek át tőlünk.
Egyértelműen látszik, hogy bruttó elszámolás esetén a 3. állapotot érdemes elkerülni. Ebből következik, hogy tudatosabbnak kell lennünk és törekednünk kell arra, hogy amikor a napelemünk termel, akkor azt el is fogyasszuk. Ehhez jó módszer lehet intelligens szabályzók használata, elektromos autó töltés, vagy akkumulátoros kiegészítés.
példa három fázis esetén
És akkor nézzük a bonyolultabb esetet, amikor az ingatlanban három fázis van.
Nálunk otthon például így néz ki a villamos hálózat:
Az egyik fázisra a konyha és a nappali van kötve.
A másikra a hálószoba, a gyerekszoba és a fürdőszoba.
Harmadikra pedig minden kinti fogyasztó (lámpák, garázskapu, kinti konnektorok stb).
Látszik, hogy hiába szeretnék jó polgárként szimmetrikusan fogyasztani, esélyem sincs, hiszen a három fázisra össze-vissza vannak kötve a fogyasztók, sőt a harmadikon szinte alig van valami.
És mi a helyzet az inverterekkel?
Az bizony a legtöbb esetben szimmetrikus, tehát a napelemből jövő egyenáramot úgy alakítja át váltóárammá, hogy mindhárom fázist ugyan annyira terheli.
Mit is jelent ez a gyakorlatban?
Ez azt jelenti, hogy ha három fázisú rendszerünk van, ami aktuálisan 3 kW-ot termel, akkor azt 1-1-1 kW-ként termeli vissza a három fázisra, szimmetrikusan.
És akkor most gondoljunk kicsit vissza az egy fázisú inverternél lévő három állapotra.
Ez három fázisnál teljesen megszűnik, és a kérdés igazából már csak az marad, hogy melyik fázison fogyasztok és melyiken termelek.
Például ha 3 kW-ot termelek és 3 kW-ot fogyasztok, akkor előfordulhat, hogy
az első fázison nincs se termelés, se fogyasztás
a második fázison 2 kW fogyasztás van és 1 kW termelés,
a harmadik fázison nincs fogyasztás, de van 1 kW termelés,
1. fázis | 2. fázis | 3. fázis | Összesen | |
Fogyasztás | 1 kW | 2 kW | 0 kW | 3 kW |
Termelés | 1 kW | 1 kW | 1 kW | 3 kW |
Összesen | 0 kW | 1 kW | 1 kW | 0 kW |
fogyasztás | visszatáplálás | |||
Fizetek | 0 Ft | 38 Ft | 38 Ft | |
Visszakapok | 5 Ft |
Szembesülnünk kell azzal, hogy hiába annyit termelek, mint amennyit fogyasztok, pénzügyileg mégse 0 Ft az egyenleg. Bruttó elszámolásban a második fázison 38 Ft-ért veszek 1 kWh-t a harmadikon pedig eladok 5 Ft-ért 1 kWh-t, így végül 33 Ft-ot fizetek.
az aszimmetrikus inverter a megoldás?
Remélem most már érthető, hogy miért fontos foglalkoznunk a szimmetriával és hát méginkább az asszimetriával.
Mert egyébként kapható a piacon aszimmetrikus inverter, csak a szaldóelszámolás miatt ez a tulajdonsága nem kapott elegendő figyelmet.
És akkor beszéljünk egy kicsit arról, hogy mi a helyzet abban az esetben ha van akkumulátor.
Röviden és tömören megfogalmazva, sajnos nagyjából ugyan ez, vagy talán egy kicsit még rosszabb is.
Ha szimmetrikus az inverterünk és az akkumulátorból szeretnénk kivenni az egyik fázison 1 kW-ot, akkor ki fogja adni mindhárom fázison.
Tehát egyrészről háromszor olyan gyorsan kifogy az energia az akkumulátorból, másodszor 2 kW-ot eladunk 5 Ft-ért és pont azt az állapotot idézzük elő, amit el szeretnénk kerülni.
Természetesen, ha aszimmetrikus invertert választunk, akkor az tudja kezelni az asszimetriát és azt kapjuk a pénzünkért, amit az elején elvártunk volna.
A happy end-el végződő történetekben ilyenkor szokott kiderülni, hogy a cikk írójának pont van ilyen terméke.
És igen, van ilyenünk, a Solinteg M szériás és a SAJ H2-es hibrid aszimmetrikus inverter. Ezek ráadásul nem drágák, a teljes rendszer árát tekintve (akkumulátor + inverter) hasonló költségbe kerülnek, mint egy szimmetrikus megoldás.
Megosztás:
Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!
Robotka Tamás
A Budapesti Műszaki Egyetemen szereztem energetikai mérnök diplomát. Az egyetem után a szorgos hétköznapok gyorsan világossá tették számomra, hogy a szűk értelmében vett mérnöki feladatok helyett, az ügyfelekkel való kapcsolattartás és szervezés sokkal közelebb áll a személyiségemhez. Így lettem műszaki előkészítő mérnökből, mérnök-értékesítő, majd értékesítési vezető.
A Tiszta Energiák csapatának 2016 óta vagyok a tagja és jelenleg a lakossági értékesítési üzletág büszke vezetője.
Kapcsolódó bejegyzések
Érkezik az új napelemes pályázati lehetőség – Vidéki Otthonfelújítási Program
2024.11.25.
2025 elejétől 2026 közepéig az 5000 fő alatti településen élők igényelhetik az akár 3 millió forintos felújítási támogatást, és ennek megelőlegezésére a 6 milliós kamattámogatott
Technológiai újdonság a napelem gyártásban – LONGi Solar HPBC cellaszerkezet
2024.11.21.
A LONGi Solar HPBC cellaszerkezet: egy technológiai újdonság a napelem gyártásban. A LONGi az utóbbi években a legelterjedtebb PERC (Passivated Emitter and Rear Cell)
A Solinteg EBR-B5K3-A ipari inverter
2024.10.22.
A solinteg ebr-b5k3-a ipari inverter Nagy sikerrel debütált a Solinteg Ebr-B5K3-A ipari akkumulátoros megoldása a magyar piacon! Az európai raktárról történő gyors szállítás mellett
Napelem telepítés vélemények
Fáradozásukat, munkájukat köszönöm! Remélem 2019-ben további 8 napelem kiegészítő felhelyezésére is tudok jelentkezni.
Tisztelt Havasi Éva! Így 1 év elteltével szeretném megköszönni Önnek és minden munkatársának, akik részt vettek a napelem rendszerem létrehozásában végzett munkájukat. Külön köszönöm az irányomba tanúsított türelmét megértését, a telepítő csapat gondos szakszerű munkáját és a szerviz vezető széleskörű pontos tájékoztatását. Örömmel mondhatom , hogy a rendszer éves teljesítménye 6415 KW volt.
Nagyon köszönöm az irányomban tanúsított becsületességet!!! (sajnos a mai világban egyre ritkább)
A szerelő csapatnak a tuti munkát!
Minden jót Nektek, maradok tisztelettel.
U.I.: remélem elindítom a láncreakciót és a környéken sokan csináltatnak Veletek rendszert!
U.I.: remélem elindítom a láncreakciót és a környéken sokan csináltatnak Veletek rendszert!
Tegnapi nap folyamán befejeződött a naperőmű rendszer kiépítése a házamnál.
A munkát végző szakemberekkel nagyon meg voltam elégedve, jó minőségben professzionálisan megoldották a feladatot.
Ezidáig mindennel elégedett vagyok, az ügyintézéstől a telepítési munkálatokig. Amennyiben a rendszert a jövőben bővíteni kívánom számítok a Tiszta Energiák Kft. munkatársainak segítő közreműködésére. Az Önök cégét minden ismerősömnek és barátomnak ajánlani fogom a legjobb referenciákkal.
Megbeszélt időpontok betartása, pontos tájékoztatás és segítőkészség. A csapathoz, akik a szerelést végezték csak gratulálni lehet, nagyon összehangolt, gyors, pontos munkát végeztek. Barátainknak és mindenkinek, akik napelemes rendszert szeretnének telepíttetni csak ajánlani, tudom Önöket!
A Tiszta Energiák Kft.-vel ajánlás útján kerültem kapcsolatba. A helyszíni felmérés és árajánlat adás után kiderült, hogy nem csak egy profi csapatról van szó, de a legkedvezőbb ajánlattal is ők jelentkeztek. A megrendelés utáni papírmunkát gördülékenyen lebonyolították, majd rövid várakozás után villámgyorsan felszerelték a paneleket. Precíz és gyors munkájuknak köszönhetően biztos vagyok benne, hogy egy esetleges bővítést is rájuk fogom bízni!
Az Önök árajánlata a legjobbak között volt, a saját szempontjaim szerint is. Döntésemben nagy segítséget kaptam a honlapjukról is, meggyőzött arról, hogy a Tiszta Energiák Kft. csapatát bízzam meg a megvalósítással.
Előző
Következő