A napelem mérete
A napelem mérete az egyik leggyakoribb és egyben legkézenfekvőbb kérdés, ami fel szokott merülni a téma kapcsán. Ez azért is lényeges, mert például telepítéskor nem mindegy, mennyi a rendelkezésre álló hely, milyen súlyokat kell megmozgatnia a telepítőknek, illetve műszaki szempontból nem elhanyagolható a panelek teljesítménye sem.
Milyen tulajdonságokat takar a napelem mérete?
A napelem panel mérete alatt annak fizikai paramétereit, azaz a hosszát, szélességét, vastagságát, súlyát és a teljesítményét értjük.
Mekkora egy napelem?
Egy napelem panel mérete leginkább a benne található cellák számától függ. Ezek nagysága egységes, így nincs különbség egyik vagy másik gyártó panelei között. Egyébként két standard cellaméret létezik, a 125 * 125 mm-es és a 156 * 156 mm-es; a gyártók túlnyomó többsége az utóbbit használja.
Régebben a standard panelméret 991 mm * 1650 mm * 35 mm volt 60 cellával, a 72 cellás viszont 992 mm * 1980 mm * 35 mm-es. A cellaszám befolyásolja a napelem panel kimeneti feszültségét is: a 72 cellás panelek nagyobb kimeneti feszültséggel rendelkeznek, mint 60 cellás társaik.
Pár éve azonban a fejlesztéseknek köszönhetően a napelemek mérete és teljesítménye is növekedett. Ma már a legnagyobbak jellemzően 2,2 méter hosszúak és 1,1 méter szélesek, ezekről majd később ejtünk szót.
Mi a Tiszta Energiákban a lakossági napelem telepítésekhez a Longi 405-410W-os 54 cellás paneleit használjuk, céges, erőművi projektekhez pedig a Longi 500W-os paneleket, 66 cellával. Ezek jelenleg még a Hi-MO 5 sorozat tagjai, de már úton vannak a Hi-MO 6 sorozat moduljai is, melyeknél lakossági fronton nem lesz méretbeli, csak teljesítménybeli különbség, viszont céges, erőművi verziói már 72 cellásak lesznek.

Mekkora a napelem súlya?
Általánosan elmondható, hogy egy tetőn használatos napelem panel 19-22 kg-ot nyom. Ha például Longi Solar napelemek kerülnek telepítésre, akkor a 14 db panel súlya 273 kg (darabonként 19,5 kg). A háztetőket direkt úgy tervezik, hogy a vastag hótakaró súlya alatt se roppanjanak össze, egy napelemrendszer súlya ehhez képest elhanyagolható. De vannak már 30 kg-os napelem panelek is. Ezek -méretük, súlyuk miatt is – inkább erőművi használatra vannak kifejlesztve.
Mielőtt belevágunk a napelemes rendszer telepítésébe, érdemes meggyőződnünk arról, akár szakember bevonásával, hogy a rendelkezésünkre álló tetőszerkezet alkalmas-e, elbírja-e majd a napelemek súlyát, vagy meg kell erősíteni valamilyen módon.
Milyen a teljesítménye?
A napelem tábla mérete kapcsán mindenképp fontos beszélni annak teljesítményéről is. A napelem teljesítményét Wp-ben (azaz Wattpeak-ben) szokták megadni. Ez azt a csúcsteljesítményt jelenti, amit a napelem ideális körülmények között tud produkálni.

Hogyan függ össze a napelem mérete és a teljesítménye?
A napelem méretének növelésével növekszik annak teljesítménye is. A napelem méretezés szempontjából azonban az az igazán lényeges, hogy a szükséges teljesítmény eléréséhez hány panelre van szükség és ezek mennyi helyet foglalnak majd el a tetőn. Ezt viszont csak az egyéni paraméterek (tájolás, dőlésszög, időjárási tényezők) ismeretében lehet megmondani.
Az, hogy kinek milyen az ideális napelem mérete, az a háztartás átlagos energiafogyasztásától függ. Ha például egy család átlagosan 8 000-10 000 Ft-ot fizet az áramért havonta, a villamos energiaigényük ellátásához elegendő lesz egy 2-3 kW-os napelemrendszer is. Egy 3 kW-os napelem rendszerhez általában 8-10 db napelem panelre van szükség.
A tető mérete azonban gyakran tudja korlátozni a megtermelhető energiamennyiséget. Amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő hely, akkor érdemes magasabb hatásfokú napelemeket használni vagy egyéb felületekkel kiegészíteni a rendszert. A napelem tetőre való telepítése mellett ugyanis még számos lehetőség áll rendelkezésre: előtető, garázs vagy melléképület teteje, földre telepítés stb.
Honnan tudhatjuk, hogy mennyi napelem panelre van szükségünk?
A szükséges panelek száma több tényezőtől függ:
- a kiváltandó, jelenleg felhasznált villamosenergia mennyiségétől
- a jövőben tervezett beruházásoktól
- az épület földrajzi elhelyezkedésétől
- a tető típusától és tájolásától
- az esetlegesen árnyékot vető épületelemektől, más épületektől, villanyoszloptól,
növényektől és - a napelem panel teljesítményétől
Napelem kalkulátorunk segítségével megtudhatja, hogy az adott körülmények között mekkora méretű rendszerre van szüksége.

Megosztás:
Iratkozzon fel Youtube csatornánkra!
Tiszta Energiák Kft.
Kapcsolódó bejegyzések

Mikor telepíthető napelem tetőre és mikor nem?
2023.04.24.
A napelem tetőre való telepítése a legtöbb esetben könnyen megoldható, ám akadnak bőven kivételek is. Mindenekelőtt kiemelten fontos átgondolni, hogy a rendelkezésre álló tető alkalmas-e

Hibrid üzemű napelemes rendszer kisokos
2022.09.21.
Minden, amit a hibrid üzemű napelemes rendszerekről tudni érdemes A rezsicsökkentés kompenzációja váratlan dömpinget hozott magával a napelemes piacon. A fotovoltaikus rendszerek folyamatosan fejlődnek, a

A napelem súlya: elbírja a tetőszerkezet?
2022.05.05.
“Mennyi a napelem súlya? Elbírja a tető?” Ezek azok a kérdések, amelyek szinte biztosan felmerülnek egy leendő napelem tulajdonos esetén. Ez teljesen természetes, hiszen egy
Napelem telepítés vélemények
Fáradozásukat, munkájukat köszönöm! Remélem 2019-ben további 8 napelem kiegészítő felhelyezésére is tudok jelentkezni.

Tisztelt Havasi Éva! Így 1 év elteltével szeretném megköszönni Önnek és minden munkatársának, akik részt vettek a napelem rendszerem létrehozásában végzett munkájukat. Külön köszönöm az irányomba tanúsított türelmét megértését, a telepítő csapat gondos szakszerű munkáját és a szerviz vezető széleskörű pontos tájékoztatását. Örömmel mondhatom , hogy a rendszer éves teljesítménye 6415 KW volt.

Nagyon köszönöm az irányomban tanúsított becsületességet!!! (sajnos a mai világban egyre ritkább)
A szerelő csapatnak a tuti munkát!
Minden jót Nektek, maradok tisztelettel.
U.I.: remélem elindítom a láncreakciót és a környéken sokan csináltatnak Veletek rendszert!
U.I.: remélem elindítom a láncreakciót és a környéken sokan csináltatnak Veletek rendszert!

Tegnapi nap folyamán befejeződött a naperőmű rendszer kiépítése a házamnál.
A munkát végző szakemberekkel nagyon meg voltam elégedve, jó minőségben professzionálisan megoldották a feladatot.

Ezidáig mindennel elégedett vagyok, az ügyintézéstől a telepítési munkálatokig. Amennyiben a rendszert a jövőben bővíteni kívánom számítok a Tiszta Energiák Kft. munkatársainak segítő közreműködésére. Az Önök cégét minden ismerősömnek és barátomnak ajánlani fogom a legjobb referenciákkal.

Megbeszélt időpontok betartása, pontos tájékoztatás és segítőkészség. A csapathoz, akik a szerelést végezték csak gratulálni lehet, nagyon összehangolt, gyors, pontos munkát végeztek. Barátainknak és mindenkinek, akik napelemes rendszert szeretnének telepíttetni csak ajánlani, tudom Önöket!

A Tiszta Energiák Kft.-vel ajánlás útján kerültem kapcsolatba. A helyszíni felmérés és árajánlat adás után kiderült, hogy nem csak egy profi csapatról van szó, de a legkedvezőbb ajánlattal is ők jelentkeztek. A megrendelés utáni papírmunkát gördülékenyen lebonyolították, majd rövid várakozás után villámgyorsan felszerelték a paneleket. Precíz és gyors munkájuknak köszönhetően biztos vagyok benne, hogy egy esetleges bővítést is rájuk fogom bízni!

Az Önök árajánlata a legjobbak között volt, a saját szempontjaim szerint is. Döntésemben nagy segítséget kaptam a honlapjukról is, meggyőzött arról, hogy a Tiszta Energiák Kft. csapatát bízzam meg a megvalósítással.

Előző
Következő
Napelem hírek
Menü