A napelem tetőre való telepítése a legtöbb esetben könnyen megoldható, ám akadnak bőven kivételek is. Mindenekelőtt kiemelten fontos átgondolni, hogy a rendelkezésre álló tető alkalmas-e egyáltalán a panelek fogadására. Ugyanis igen sok tényező befolyásolja azt, hogy milyen tetőre lehet telepíteni, illetve milyen alternatív megoldásokban gondolkodhatunk, amennyiben a tető nem megfelelő.
FONTOS SZEMPONTOK A NAPELEM TETŐRE TELEPÍTÉSEKOR
A legegyértelműbb megoldás, amikor a napelem tetőre kerül. A munkálatok megkezdése előtt azonban érdemes meggyőződni a tetőszerkezet megfelelő statikai állapotáról, illetve a fedés, héjazat minősége is lényeges szempont.
Az alábbi tetőtípusok ideálisak napelemes rendszer telepítésére:
- betoncserép
- égetett cserép
- fémlemez (pl. trapéz, hullám, korcolt)
- zsindely
- lapostető
Mik azok a szempontok, amelyeket érdemes figyelembe venni?
A tetőfelület nagysága
Egy 10-15 táblából álló átlagos napelemes rendszer telepítésére 17-28 négyzetméter tetőfelületre van szükség.
A tetőszerkezet kora és állapota
Egy átlagos háztartás áramszükségletét körülbelül 10-15 napelem panel tudja biztosítani. Egy napelem súlya 19-22 kg között mozog, így ha csak a táblákat vesszük, minimum 190-300 kg-os terhelést kell elbírnia a tetőnek. És erre jön még rá a tartószerkezet, illetve a többi alkatrész.
A tető tájolása és dőlésszöge
A napelem tetőre telepítésekor a legoptimálisabb eset a déli tájolás, a dőlésszöget tekintve pedig a 30-35 fok az ideális.
Napelem lapostetőre
A napelem lapostetőre való telepítése esetén a tartószerkezetnek kell biztosítania a megfelelő dőlésszöget, a felhelyezett balaszt súlyoknak pedig a szélterhelés kivédését.
Nyílászárók, felépítmények
A tetőre telepítés előtt mindenképpen fel kell mérni, hogy milyen nyílászárók, kémények, parabolaantennák vannak rajta, mert ezek jelentősen befolyásolhatják a tartószerkezet és a panelek megfelelő pozícióba helyezését.
A tartószerkezet anyaga
Az ideális választás a rozsdamentes acél vagy az alumínium tartószerkezet, mert ezek az időjárási viszontagságokkal szemben is ellenállóbbak.
Árnyékolás
A napelemes rendszer akkor tud a legjobban működni, ha a nap sugarai merőlegesen esnek a panelekre, illetve ha azok működését semmi sem árnyékolja.

Milyen tetőre NEM építünk?
A napelem tetőre telepítése nem minden esetben megoldható. Rengeteg szempontnak kell megfelelni és vannak olyan tetőtípusok, építészeti megoldások, amelyek nem, vagy csak nagyon nehezen és körülményesen tennék lehetővé a panelek elhelyezését. Nézzünk néhány esetet a teljesség igénye nélkül:
Görbült formák, illetve többsíkú tetők
Forgalmazott napelemeink nem hajlíthatók, síkformájúak. Így ezeket görbült felületeken nem lehet rögzíteni, pl. kúp-, henger-, gömbfelület, ökörszemablakok környezete. A csendesített tetősíkokra csak külön-külön lehet a napelemeket felrögzíteni.
Acélbordás szaruzat
Vannak olyan acélszerkezetek, melyek a szarufa helyett épültek be. Mivel a tetőkampóink, tőcsavarjaink a fa szerkezetbe hosszú csavarral rögzülnek és ebben az esetben erre nincs lehetőség, ezért napelemrendszer telepítésére ez a tetőtípus is alkalmatlan.
Manzárdtető
A formából adódóan a meredek részek fedései le vannak rögzítve, nem bonthatók és a felső lankás részre nem lehet kívülről feljutni. A napelemes rendszer a telepítés során csak kívülről vihető fel a tetőre. Abban az esetben lehet a manzárdtető felső, lankásabb felületeire napelemtelepítést vállalni, ha kívülről van lehetőség a létrás megközelítésre.
Műpala, síkpala, hullámpala
Minden eleme egyesével van rögzítve és bonthatatlan, törékeny; javítani, cserélni nem lehet, ráadásul egészségre veszélyes, rákkeltő pora van.
Fazsindely, nád, szalma, zsúp
Ezekre a típusokra nincsen megbízható rögzítési megoldás.

Ha a tető nem alkalmas napelemrendszer telepítésére
Abban az esetben, amikor sem a háztető, sem a melléképületek paraméterei nem teszik lehetővé azt, hogy a napelem tetőre telepíthető legyen, kénytelenek vagyunk egyéb megoldásokhoz folyamodni. Lássuk, melyek ezek:
Napelem földre telepítése
Földre is lehet telepíteni a napelemes rendszert, amennyiben a kertben van elegendő hely.
Tetőbe integrált napelemes rendszer
Ebben az esetben a panelek nem a tetőre, hanem a tetőbe kerülnek beépítésre. Ennek a módszernek azonban az a hátránya, hogy nincs megoldva a nyári időszakban a panelek szellőzése, ami negatív irányba befolyásolhatja azok teljesítményét.
Napelemes cserép
Ennek az az előnye, hogy darabjai egyenként cserélhetőek. Hátránya, hogy minden cserép elektromos kábelét külön-külön kell csatlakoztatni, ezzel rengeteg hibalehetőséget létrehozva. Jelenleg magasabb a bekerülési költsége, mint a modulos rendszeré, illetve csak síkcserepek használhatók. Ezek eleve törékenyebbek és a cserepek feltolásának lehetősége a cella sérülése miatt kérdéses.
Carport, azaz napelemes kocsibeálló
Itt kétféle megvalósítási lehetőség van: vagy a már elkészült tetőre kerül telepítésre a napelemes rendszer, vagy -amennyiben a napelemes kocsibeálló nem rendelkezik külön tetővel- ezt a funkciót is a napelemek töltik be.
Szerencsére a technológiai fejlődés lehetővé teszi, hogy már majdnem minden esetben megoldható legyen a napelemes rendszer kiépítése. Akár tetőre, akár földre kerül, hosszú távon mindenképpen megtérül.
